Z dlhu 9 eur Sociálnej poisťovni to exekútor vytiahol až na 136 eur

Autor: Stano Cintavy | 3.4.2013 o 22:16 | Karma článku: 20,42 | Prečítané:  19442x

Som živnostník už vyše osem rokov a na odvody poisťovniam mám trvalý príkaz, čiže som nikdy nezaplatil neskoro. Pred dvoma rokmi som zamestnal na dohodu brata a v tom čase som mal povinnosť platiť 3,06 eur mesačne poistné do Soc.poisťovne zaňho ako zamestnávateľ. Na to som si ale trvalý príkaz nezaložil a stálo ma to o dva roky neskôr 136 eur...

Jednoducho som v priebehu roka 2011 zabudol zaplatiť tri splátky po 3,06 eur, mysliac si neskôr že som ich zaplatil, som ďalej pokračoval v platní len za aktuálne mesiace. Nič sa nedialo až mi po Veľkej noci v tomto roku došiel prvý krát v živote milý oznam od exekútora, že vymáha odomňa 9 eur od Sociálnej poisťovne a aj z príslušenstvom (3 euri) a exekútorskými poplatkami dlh činí 136 eur. Po chvíľke paniky som sa snažil vypočítať percentuálne navýšenie a dopracoval som sa k vyše 1000% preplateniu pôvodného dlhu. Samozrejme viem že sa nejedná o úrok, ale len tak zo zaujímavosti som si to vypočítal. Zavolal som do SP a tam mi pani zlatá vysvetlila, že mi v roku 2011 poslali oznam, že im dĺžim 9 euri a že som nezaplatil. Čo na tom, že to neposlali doporučene, taktiež vôbec nezaberalo, že bežne sa podľa môjho názoru pošlu aj tri upomienky - proste nie - Sociálna poisťovňa vymáha cez exekútora aj 9 euro aj s tým vedomím, že to celé bude stáť neštastníkov aj vyše 100 eur. Neskúsia najprv neštastného dĺžnika upovedomiť doporučenou zásielkou, prípadne dokonca mobilom - nie idú mu hneď agresívne po krku - veď pokiaľ ide o štát človek sa nemôže pomýliť, ani o euro!  Pani zlatej som vysvetlil, že predsa po tých vynechaných 3 mesiacoch som opať začal posielať 3,06 eur, čiže ako oni mohli vedieť  či platím staré resty alebo nové platby? A tu pani zlatá vytiaha tromf - no preto že ste uvádzal aj špecifický symbol kde ste označil mesiac za ktorý platíte - bola bravúrna odpoveď zlatej. Zo zúfalstva som sa jej opýtal, že keby som neuvádzal špecifický symbol, ktorý mal byť len pomôckou pre moje účtovníctvo, tak by to bolo OK? Odpoveď pani zlatej bolo, že áno... Keby som neuvideol symbol tak by si to napárovali na poslednú dĺžnu sumu. Musíte uznať, že na toto som argument už nemal, tak som to beznádejne skúsil s tým, že ale načas platím odvody za seba vtedy 109 eur mesačne, na čo som dostal protiútok, že to rieši iná sekcia s inou pani určite tiež zlatou. Čiže kdesi za mojim chrbtom bez mojho vedomia mi v banke blokli účet a bol som nútený exekútorovi, ktorý nechel zlaviť zo svojich ťažko vynaložených trov na asi dva poslané listy zľaviť ani cent. Keď som mu vyrozprával príbeh, tak mi povedal, že nech sa idem súdiť s poisťovňou a keď vyhrám, tak tá mi refunduje poplatok za exekútora.

Bez toho aby som vyviňoval seba, áno som dĺžníkom a obral som tento štát o 9 eur, čo na tom že nechtiac - štát zaregoval ako najlepšie mohol. Nezdržoval sa vypisovaním a posielaním výziev, ale hneď poslal po svojích 9 eur exekútora. Nie som právnik, ale myslím si že je to neprimerané a neadekvátne použitie sily, v súvislosti, zo spôsobovanou škodou, navyše jasne videli, že ďalej už platím a dlh sa nezvyšuje a teda od svojho konania som upustil.

Zas ostane len povzdych, že toto sa môže stať len na Slovensku a hnev, ktorý si vlastne nemáte na kom vyliať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?