Tak predsa len ten komunizmus zvíťazí?

Autor: Stano Cintavy | 2.8.2011 o 18:05 | (upravené 2.8.2011 o 18:12) Karma článku: 7,78 | Prečítané:  1930x

Začína to byť naozaj vážne, pretože každý deň s úžasom sledujem ako komunistická Čína, postupne nenapádne poráža a vytláča silné bašty kapitalizmu, dokonca samotné semenište kapitalizmu - USA. Otázka je ako to vlastne skončí a prečo je to tak... A samozrejme tiež to, čo vlastne dnes už znamená "komunistická"...

Ak by ste boli investor a jednotlivé štáty by boli firmy, tak v dnešnej dobe jednoznačne investujete do Číny. Táto stále komunistickí krajina je dnes už hračom číslo jedna na ekonomickom bojisku a čo nevidieť bude číslom jedna aj na politickom, či vojenskom ihrisku. Čísla síce pasujú stále USA ako jednotku, avšak sú to také čísla ako keď malo Grécko pred troma rokmi rating A, pričom už vtedy by nezávislemu audítorovi bolo jasné, že táto "firma" jednoducho zkrachuje. Dôvod je veľmi prostý, jej zamestnanci mali proste obrovské platy, ktoré ani zďaleka nezodpovedali tomu čo Grécko "zarobí". A bolo len otázkou času, kedy sa "kontokorent" vyčerpá a nebude z čoho rozdávať. USA krachuje z iných dôvodov - investuje do odvetví, ktoré mu neprinášajú také zisky aké su výdaje. Áno aj investícia do vojny je investícia, už v minulosti to národy robili a získavli tak vojnové koriste.  Kým v Afganistane šlo len o vyčerpanie zásob bômb a akési samonaštartovanie ekonomiky (USA kúpila bomby od amerických firiem), tak v Iraku šlo jasne o ropu. Bohužiaľ investičný zámer nejako nevyšiel a výdaje sú  astronomické a príjmy z vojen v podobe daní a iných poplatkov amerických ropných spoločnosti sú pre samotné USA výrazne nižšie ako výdaje na vojnu. Preto si USA opäť samo sebe schválilo, že si opäť a znova dotlačí doláre (ničím nekryté) a vyrovná tak nimi svoj deficit. Rovnako ako keby ste si vždy 5 dní pred vyplatou dotlačili na tlačiarni 300 euro a vykrývali tak vaše reálne výdaje. Problém je, že týchto 300 euro nie je ničím krytých, ak to urobíte raz, je veľká pravdepodobnosť, že sa stratia "v dave" ale ak to budete robiť pravidelne, tak máte problém... zamoríte aj to, čo bolo zdravé.

Čína to predsa len robí lepšie. Ona nebojuje, nevedie ani jednu vojnu. Čína vyrába. Všetko a pre vsetkých. Číne nevadí, že kdesi v nezmyselnej africkej krajine na čele ktorej stojí krvilačný diktátor a zabíja nevinných, investuje svoje zdroje a ťaží nerastné bohatstvo. Čína proti diktátorovi nebojuje, radšej sa dohodne a zakryje oči pred zverstvami, ktoré v miernejšej podobe realizuje aj na svojom obyvateľstve. Preto jej príjmy ďaleko prevyšujú výdaje. A z týchto príjmov potom nenápadne kupuje časti kapitalizmu západných krajín, skupuje dlhopisy, skupuje akcie firiem, štátnych podnikov... Robí to cez rozlične štátne fondy, ktoré sa tvária ako nezávisle. O niekoľko rokov bude vlastniť polovicu Grécka, čast Británie, USA a polovicu Afriku. Komunizmus ako vyšitý... :-)

AK by toto bolo firma, tak by sa mali mať dobre aj jej zamestnanci. V Číne je drvivá časť obyvateľov chudobná a nemôže si užívať výhody vysokých ziskov svojej "firmy" pretože firma si ich necháva vo forme nerozdeleného zisku a investuje ďalej a neprejedá ich na jednorázovom vyplácaní dividiend - čiže dôchodkov. Ak sa náhodou jeden z "akcionárov" ozve tak ho proste "upracú".

Otázka znie: "Čo sa stane keď jedného dňa firma Čína toho skúpi toľko, že sa konečne rozhodne vyplácať dividendy...?" A čo sa stane, keď Čína skúpi toho toľko, že bude rozhodovať o živote bežných ľudí aj vo zvyšku sveta...? To už bude to víťazstvo komunizmu, čo sľubovali súdruhovia Lenin, či Mao? V tom prípade nemáme od toho ďaleko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?